ZROZUMIEĆ BLISKI WSCHÓD

Historia Bliskiego Wschodu

Kim był Glubb Pasza? Jak żyd z Płońska został ojcem wspólczesnego Izraela? Dlaczego Francuzi sprzedali Saddamowi dwa reaktory jądrowe? Jaką rolę odegrali Amerykanie w upadku władzy Brytyjczyków w Zatoce Perskiej? Ten format tekstów ma odpowiadać właśnie na takie pytania. Opisując Bliski Wschód, historię tego regionu i historię jego mieszkańców od czasów przedmuzułmańskich po czasy współczesne.

Rosja na Bliskim Wschodzie

W 2015 r., interweniując w Syrii, Rosja kopniakiem otworzyła sobie drzwi do Bliskiego Wschodu. Dzięki zręcznej dyplomacji i efektywnemu wykorzystywaniu skromnych zasobów Moskwa była w stanie stać się jednym z głównych graczy w regionie. Jednak 2015 r. wcale nie był początkiem zainteresowania Rosji regionem Bliskiego Wschodu, ani podporządkowanie sobie Syrii nigdy nie było szczytem rosyjskich marzeń.

Bagdadzka Perspektywa

Problemy Bliskiego Wschodu widziane z perspektywy Bagdadu. Tutaj znajdziecie opisy irackich ambicji i obaw, historię interwencji zagranicznych mocarstw w sprawy wewnętrznego Iraku oraz próby odzyskania przez Bagdad swojej dawnej pozycji na arenie międzynarodowej.

Pod Czarnym Sztandarem

Ten format tekstów ma zabrać czytelnika do samego serca dżihadu, pokazać jak wygląda modus operandi Al Kaidy, Państwa Islamskiego oraz ich regionalnych filii. Pojawią się tutaj także teksty poświęcone mniej mainstreamowym, jednak równie groźnym grupom.

 

Radio Bejrut

Nie masz czasu czytać wszystkich artykułów, które pojawiają się na Pulsie Lewantu? Teraz to żaden problem.  Ważniejsze teksty pojawiają się także w formie audio, które znajdziecie w serwisach Spotify oraz YouTube.