Szef chińskiego MSZ-u w Syrii

utworzone przez | lip 20, 2021 | Newsroom | 0 komentarzy

W sobotę 17 lipca, Wang Yi, stojący na czele chińskiego MSZ-u odwiedził Damaszek. Spotkał się tam z prezydentem Assadem i kilkoma wysoko postawionymi członkami syryjskiej administracji. Była to pierwsza wizyta tak wysoko postawionego członka chińskich władz w Syrii od czasu wybuchu wojny domowej. Co ciekawe większość zachodnich mediów zupełnie nie odnotowała tej wizyty.

Panowie standardowo wymienili się dyplomatycznymi uprzejmościami. Wang Yi pogratulował Assadowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich (a w zasadzie że Assad sam wybrał siebie na 4. kadencję ;)). Assad przekazał natomiast chińskiemu dyplomacie życzenia z okazji 100. lecia Komunistycznej Partii Chin.

Rozmowy poświęcone były głównie kwestii odbudowy Syrii, włączenia Syrii do chińskiego projektu Pasa i Szlaku (BRI) oraz współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu.

Syria zajmuje ważne miejsce na mapie chińskich zainteresowań na Bliskim Wschodzie. Wszystko ze względu na działającą w okolicach Dżisr asz Szogur (nieopodal granicy z Turcją), Islamską Partię Turkiestanu (TIP), złożoną z Ujgurów, którzy przybyli do Syrii z chińskiej prowincji Sinciang.

Pekin obawia się, że po zakończeniu wojny domowej w Syrii, Ujgurzy z TIP mogą wrócić na teren Sinciangu i rozpocząć działalność wywrotową przeciwko rządowi centralnemu. Dlatego też Chińczykom zależy na bliskim monitorowaniu działalności TIP. Już wcześniej kilkukrotnie pojawiały się spekulacje o członkach chińskiego wywiadu przybywających regularnie do Syrii.

Wizyta Wanga YI w Syrii, oprócz kwestii pomocy humanitarnej i wspólnych działań przeciwko TIP, miała w dużej mierze charakter symboliczny. Chińczycy chcieli pokazać w ten sposób swoje wsparcie dla Damaszku. Jednak gdy idzie o konkrety, Chińczycy nie mogą zaoferować Assadowi zbyt wiele.

W szczególności Damaszek nie może liczyć na to, że wkrótce chińskie inwestycje zaleją Syrię i że Pekin w jakiś znaczący sposób pomoże w odbudowie kraju. Wszystko z powodu tzw. Ustawy Cezara przyjętej w 2019 r. przez amerykański Kongres. Amerykańska ustawa pozwala nakładać sankcje na podmioty zagraniczne, które zaangażują się w pomoc gospodarczą dla rządu Assada (pod to może zaś zostać podciągnięty także udział w odbudowie Syrii). To właśnie Ustawa Cezara była głównym powodem wycofania się ZEA i KSA z wsparcia dla odbudowy Syrii, do czego oba kraje były intensywnie namawiane przez Rosję.

Wizyta Wanga Yi w Damaszku była fragmentem szerszego tournée szefa chińskiego MSZ-u po Bliskim Wschodzie. W dniach 17-20 lipca odwiedził on także Egipt i Algierię. Syria była zaś pierwszym przystankiem na mapie jego podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera, a już żaden tekst Cię nie ominie.

Zostań stałym Patronem bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do artykułów i udział w sesjach Q&A.