Sadr wzywa do zaprzestania ataków na amerykańskie placówki w Iraku

utworzone przez | lip 27, 2021 | Bagdadzka Perspektywa, Newsroom | 0 komentarzy

Po ogłoszeniu decyzji USA o wycofaniu sił bojowych (ang. combat troops) z Iraku, co ma nastąpić do końca roku, Muktada Sadr wezwał do zaprzestania ataków na amerykańskie placówki.

Sadr to żywa legenda irackiego ruchu oporu. Pochodzi z bardzo szanowanej rodziny, która przez wiele lat działała w opozycji do rządów Saddama Husajna. Stryjem Muktady był Muhammad Bakir as-Sadr, ajatollah, skazany przez Saddama na śmierć w 1980 r.

Po obaleniu Saddama, Muktada Sadr zaangażował się w anty-amerykańską działalność, tworząc jeszcze w 2003 r. Armię Mahdiego, która wkrótce później zaczęły prowadzić wojnę partyzancką wymierzoną w siły koalicji. Ludzie Sadra walczyli np. z Polakami w Karbali.

Obecnie Sadr jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w Iraku. Armia Mahdiego została rozbita, jednak jego nowa milicja, Brygady Pokoju, nadal stanowi znaczącą siłę militarną. Sadr wszedł także do świata wielkiej polityki. W 2018 r. jego Sairun wygrał wybory parlamentarne – sam Sadr nie starał się jednak o miejsce w parlamencie.

Po ogłoszeniu decyzji USA o wycofaniu sił bojowych (ang. combat troops) z Iraku, Muktada Sadr wezwał do zaprzestania ataków na amerykańskie placówki. Nie wszystkie milicje są jednak takiego samego zdania jak Sadr. Przykładowo Asa’ib Ahl al-Haq (AAH) zapowiedziało kontynowanie walki z amerykańskimi wojskami niezależnie od tego czy amerykańskie siły będą siłami bojowymi czy tylko doradczymi.

Bardzo ciekawe co z tego wyjdzie. AAH może grać na eskalację, bo ich lider, Qais Khazali jest wpisany na listę międzynarodowych terrorystów przez USA i przez to ma dużo mniej do stracenia niż liderzy innych milicji. Kluczowa będzie postawa Teheranu, bo to jest jedyna siła która jest w stanie poskromić Khazaliego. Btw. Khazali to były współpracownik Sadra. Obaj znają się jeszcze z czasów Armii Mahdiego. Khazali także posiada własną reprezentację parlamentarną.

Więcej na temat odwrotu sił bojowych USA z Iraku pisałem tutaj: https://pulslewantu.pl/po-afganistanie-czas-na-irak-amerykanie-oglosza-odwrot-z-iraku/

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera, a już żaden tekst Cię nie ominie.

Zostań stałym Patronem bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do artykułów i udział w sesjach Q&A.