Raport z Ukrainy – 17.05.2022. Problemy pod Popasną

utworzone przez | maj 17, 2022 | Puls Zagranicy | 0 komentarzy

1. Wczoraj z zakładów Azowstalu ewakuowano 53 ciężko rannych i 211 będących w lepszej kondycji ukraińskich żołnierzy. Dzisiaj ewakuacja trwa dalej. W rosyjskiej telewizji pokazywane są nagrania z kolejnymi grupami Ukraińców opuszczających zakłady Azowstalu.

Słowo „ewakuacja” może nie być tutaj najlepszym słowem. Obrońcy Azowstalu trafiają bowiem de facto do rosyjskiej niewoli. Przy czym część rannych ma szanse na wzięcie udziału w ukraińsko-rosyjskiej wymianie jeńców.

Ukraińcy mówią, że co najmniej 52 ciężko rannych obrońców Azowstalu, którzy zostali już ewakuowani zostanie wymienionych za rosyjskich jeńców. Wymiana nastąpi jednak dopiero gdy pozwoli na to stan zdrowia rannych żołnierzy. Obecnie ciężko ranni Ukraińcy z Azowstalu trafiają do różnych szpitali na terenie separatystycznych republik Ługańska i Doniecka.

Nie wiadomo jaki los czeka pozostałych obrońców Azowstalu. Na ten temat krążą różne plotki, mówi się o kolejnych wymianach jeńców, a nawet o ewakuacji do Turcji.

Ukraińcy poddają się na terenie Mariupola

2. Rosjanie podali nowe szacunki dotyczące liczby Ukraińców przebywających na terenie Azowstalu. Wcześniej mówiło się, że na terenie zakładów przebywa tylko ok. 1.000 żołnierzy, z czego 600 jest rannych. Teraz Rosjanie mówią o 2.500 żołnierzy.

3. Potwierdziły się informacje na temat rosyjskich sukcesów pod Łymanem. Wygląda na to, że faktycznie Rosjanom udało się przełamać ukraińskie pozycje i zająć Drobyszewo położone ok. 5 km na zachód od Łymana.

Wczorajsza informacja o zajęciu przez Rosjan Jaworowa, leżącego nieopodal Drobyszewa, ostatecznie się nie potwierdziła (patrz mapa poniżej). Miasteczko pozostaje w rękach Ukraińców.

4. Negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją zostały zawieszone. Obie strony wzajemnie oskarżają się o sabotowanie rozmów.

Sytuacja pod Łymanem, na niebiesko zaznaczone miasteczko Drobyszewo zajęte przez Rosjan, źródło: ukraine_map (Twitter)

5. Ukraińcom coraz ciężej blokować rosyjskie zgrupowanie, które w zeszłym tygodniu zajęło Popasną. Operując z Popasnej Rosjanie nacierają w zasadzie w każdym kierunku, na północ, zachód i południe od miasta.

Na północy zajęli Ołeksandropillię, a także raportują o wkroczeniu do Komyszuwachy. Ponadto twierdzą, że weszli także do Pyłypczatyny (na zachód od Popasnej) oraz że zajęli Nowoazniwkę na południu.

Na ten moment ciężko zweryfikować rosyjskie raporty, jednak gubernator obwodu ługańskiego zdaje się je częściowo potwierdzać, przyznajać że Rosjanom udało się przełamać front pod Popasną.

Chcąc zablokować rosyjskie natarcie prowadzone z Popasnej, Ukraińcy wysadzili wczoraj tamę na zbiorniku Mironowskim, na południe od Popasnej. Zobaczmy na ile wpłynie to na rosyjskie operacje w tym sektorze.

Od ok. 2 tygodni obserwujemy bardzo zażarte walki na terenie ATO (Strefa operacji antyterrorystycznej). Nie chodzi tylko o Popasną, ale całą linię frontu, od Marinki (na południe od Doniecka), po Niżne nad rzeką Doniec (na północ od Popasnej), Rosjanie wszędzie wyprowadzają kolejne natarcia.

Póki co Rosjanom udało się odnieść tylko lokalne sukcesy, jednak wydaje się że w ostatnim tygodniu tempo rosyjskiego natarcia nieco wzrosło. Być może ma to związek z prowadzoną reorganizacją sił ukraińskich w ATO. Intensywny ostrzał artyleryjski zniszczył najprawdopodobniej wiele ukraińskich pozycji obronnych. Nie wykluczone, że w kolejnych tygodniach Ukraińcy opuszczą te najbardziej zniszczone pozycje i na niektórych odcinkach cofną się na drugą linię obrony.

Ta ukraińska reorganizacja jest tym bardziej prawdopodobna, że Rosjanie próbują wbijać się klinem w pozycje ukraińskie i w ten sposób grozić okrążeniem najbardziej wysuniętych ukraińskich pozycjo. Tak jest np. pod Popasną. Zajmując to miasto, Rosjanie zagrozili okrążeniem obrońcom Switłodarśka.

Ciężko powiedzieć jak sytuacja na terenie ATO będzie wyglądać w kolejnych tygodniach. Od 2014 r. Ukraińcy wznieśli tutaj wiele fortyfikacji. W tej sytuacji utrata nawet kilku pozycji nie oznacza od razu przełamania ukraińskich linii obronnych. Tyle teoria, życie to wszystko zweryfikuje.

Sytuacja w Donbasie, Rosjanie prowadzą natarcie z Popasnej w każdym kierunku. Ich głównym celem jest wyjście na tyły obrońców Lisiczanska i Siewierodoniecka. Pobocznym celem jest otoczenie Switłodarśka, źródło: Nrg8000 (Twitter)

6. Rosjanie intensywnie bombardują ukraińskie zaplecze na terenie ATO. W ostatnich dniach szczególnie mocno bombardowane jest miasto Bachmut oraz linie zaopatrzeniowe prowadzące do Lisiczańska i Siewierodoniecka.

7. Mówiąc o walkach na terenie ATO, trzeba też zauważyć że Rosjanie wdarli się już do miasteczka Toszkiwka (położonego nad Dońcem). To ostatnia większa miejscowość dzieląca ich od Lisiczańska. Jeśli Toszkiwka wpadnie w ręce Rosjan to ich wojska będą już zaledwie 10 km od bram Lisiczańska.

To zła wiadomość nie tylko dla garnizonu Lisiczańska, ale całego sektora Lisiczańsk-Siewierodonieck, który Rosjanie próbują okrążyć. Okrążenie tych dwóch miast jest obecnie priorytetem rosyjskiej ofensywy – w ostatnich tygodniach Rosjanie przesunęli pod Siewierodonieck pokaźne siły m.in. spod Izium.

Inna mapa, lepiej obrazująca sytuacją w Donbasie, na niebiesko zaznaczyłem Popasną i Toszkiwkę a czerwonymi strzałkami przewidywane ruchy wojsk rosyjskich

8. Źródła pro-ukraińskie twierdza, że na wysokości miasta Staryj Sałtiw (na wschód od Charkowa), Ukraińskie wojska postawiły most pontonowy i zaczęły przerzucać swoje siły na drugi brzeg Dońca.

Póki co brak twardych dowodów na potwierdzenie tych informacji.

8. Igor „Russian Doomer” Striełkow wypowiedział się na temat ostatnich wydarzeń na froncie.

W skrócie mówiąc, rosyjskie postępy – jego zdaniem – idą za wolno, ludzi jest za mało, dowództwo rosyjskie popełnia zbyt dużo błędów, a Ukraińcy stawiają zbyt duży opór, aby Rosjanie mogli chociaż marzyć o zwycięstwie w najbliższym czasie.

„Jest oczywistością, że nasi żołnierze nie zadadzą nawet ograniczonej porażki siłom wroga na polu bitwy. Jest konieczne, aby przygotować się na długoterminową, trudną i wielkoskalową wojnę – pisałem o tym wiele razy” – podsumowuje Striełkow w ostatnim wpisie na Telegramie.

Striełkow od dłuższego czasu twierdzi, że bez mobilizacji Rosja nie będzie w stanie wygrać wojny z Ukrainą.

https://t.me/strelkovii/2557

9. Erdogan powiedział, że Turcja nie poprze akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Chodzi o stanowisko obu krajów (a w szczególności Szwecji) w sprawie Kurdów i Partii Pracujących Kurdystanu (PPK), którą Turcy uważają za organizację terrorystyczną. Postawa Turcji wobec rozszerzenia NATO to temat na oddzielny wpis (i taki pewnie wypuszczę w ramach Pulsu Lewantu). Na ten moment powiem tylko, że nierozsądnym byłoby niedocenianie Erdogana w tej rozgrywce. Turcja od dłuższego czasu próbuje wymusić na NATO zajęcie jednolitego (czytaj pro-tureckiego) stanowiska wobec PKK. Ponadto Turcy chcą też załatwić niejako „przy okazji” kilka innych spraw m.in. chcą, aby Amerykanie znieśli sankcje z tureckiej zbrojeniówki.

Erdogan prowadzi bardzo wyrachowaną grę. Będzie przeciągał sprawę akcesji Finlandii i Szwecji do NATO jak długo będzie tylko mógł, żeby zmusić „partnerów” z NATO do ustępstw na rzecz Turcji. To zresztą nie jest jakiś odosobniony przypadek. Kilka lat temu, gdy toczyła się dyskusja na temat rozbudowy wschodniej flanki NATO, Turcja także blokowała początkowo te plany, znowu wyciągając „kartę kurdyjską”.

Komentarz: Na większości frontów bez większych zmian. Martwią jednak informacje, które płyną z okolic Popasnej. Gdy tydzień temu, Ukraińcy utracili Popasną, ich sztab generalny twierdził że to „taktyczny odwrót” na lepsze pozycje obronne. Póki jednak co, nie widzimy, aby rosyjskie działania pod Popasną wyhamowały. Mało tego, wydaje się że utrata miasta stworzyła bardzo niebezpieczną sytuację. Obecnie Rosjanie atakują niemal wszystkie pozycje ukraińskie wokół Popasnej.

Ukraińcy powinni zrobić wszystko, aby jak najszybciej wzmocnić swoje linie obronne wokół miasta. Tak samo powinni wzmocnić swoje siły w okolicach wspomnianej wcześniej Toszkiwki (nad Dońcem).

Istnieje realne ryzyko, że w kolejnych tygodniach rosyjskie pozycje w Popasnej i w Toszkiwce zostaną wykorzystane jako bazy wypadowe do wyjścia na tyły obrońców Lisiczańska i Siewierodoniecka. Stąd już tylko krok od okrążenia ukraińskich wojsk w tym sektorze.

Przedwczoraj opublikowałem dłuższe podsumowanie zmagań na Ukrainie z całego ostatniego tygodnia. Znajdziecie je:
w wersji tekstowej
w skróconej wersji wideo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera, a już żaden tekst Cię nie ominie.

Zostań stałym Patronem bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do artykułów i udział w sesjach Q&A.