Przegląd Prasy Nr 96

utworzone przez | mar 14, 2022 | Patronite | 0 komentarzy

Izrael i dyplomacja wahadłowa

Izrael nie opowiedział się jednoznacznie po żadnej ze stron wojny na Ukrainie. Co prawda w pierwszym tygodniu wojny premier Naftali Bennett odwiedził Moskwę i spotkał się tam z Władimirem Putinem, jednak wizyta ta była związana z izraelską ofertą mediacji między Moskwą a Kijowem – wskazuje na to chociażby fakt, że Bennett zanim udał się do Moskwy konsultował się z USA, Niemcami i Francją.

Ostatecznie Rosjanie nie zdecydowali się jednak skorzystać z izraelskich mediacji. Jak wynika też z przecieków, które pojawiły się zarówno w izraelskiej, ukraińskiej, jak i zachodniej prasie, Bennett odwiedzając Putina miał w tym także swój własny interes. Mianowicie, premier Bennett miał prosić Putina, aby Rosja blokowała powrót do JCPOA. Izrael boi się bowiem, że w sytuacji gdy Rosja znalazła się pod zachodnimi sankcjami, a rosyjski eksport ropy i gazu został ograniczony (co wywołało wzrost cen paliw), Amerykanie mogą pójść na ustępstwa wobec Iranu i powrócić do JCPOA na warunkach Teheranu.

Wydaje się, że Izrael będzie starał się kontynuować wahadłową politykę zagraniczną i będzie lawirował między Waszyngtonem a Moskwą, nie chcąc opowiedzieć się bezpośrednio po którejś ze stron konfliktu. Zwłaszcza, że Rosja ma znaczenie dla Tel Awiwu nie tylko gdy idzie o JCPOA, ale m.in. także Syrię – od lat Rosjanie dają Izraelczykom ciche zezwolenie na atakowanie celów irańskich na terenie Syrii.

W kontekście postawy Izraela wobec wojny na Ukrainie warto odnotować słowa ministra spraw zagranicznych, Jaira Lapida, który podczas poniedziałkowej wizyty na Słowacji stwierdził, że izraelskie władze nie pozwolą aby terytorium ich kraju było wykorzystywane przez Rosję do obchodzenia zachodnich sankcji. Jest to jednak tylko słowna deklaracja i ciężko odbierać ją jako sygnał zaostrzenia kursu przez Tel Awiw – zwłaszcza, że w ostatnich dniach izraelska prasa informowała o wielu rosyjskich oligarchach, którzy postanowili szukać schronienia przed sankcjami właśnie w Izraelu.

https://www.middleeasteye.net/news/russia-ukraine-war-israel-bennett-wants-surrender-claims-ukraine-official
https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/14/israel-russia-oligarchs-ukraine/

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.