Trudna droga do stabilizacji Afganistanu
Talibowie mają ogromne problemy ze stabilizacją kraju. Sytuacja gospodarcza kraj cały czas się pogarsza. Po odcięciu od zagranicznej pomocy finansowej, ceny żywności w kraju znacznie wzrosły. Coraz więcej osób ma także problem ze znalezieniem pracy. Szybkiej naprawy sytuacji gospodarczej nie ułatwia także szalejąca susza.
Tymczasem Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISKP) intensyfikuje swoje ataki wymierzone w talibów. W ostatnich tygodniach w kilku prowincjach doszło do ataków ISKP na posterunki talibów. ISKP atakuje także cele cywilne, chcąc doprowadzić do anarchii w kraju – w Kunduz ISKP przeprowadziło zamach na meczet, w którym zginęło ok. 50 osób (był to szyicki meczet, ISKP próbuje doprowadzić do konfliktu między talibami a szyicką mniejszością).
Talibowie mają także wiele problemów natury formalno-prawnej np. nadal toczą się debaty na temat przyszłego systemu rządów. Póki co talibowie ogłosili, że tymczasowo będzie stosowana konstytucja z 1964 r., gdy Afganistan był jeszcze monarchią. Paradoksalnie, konstytucja z 1964 r. jest dość liberalna i zupełnie nie przystaje do realiów współczesnego Afganistanu rządzonego przez religijnych radykałów.
W ostatnich tygodniach talibowie odbyli wiele spotkań dyplomatycznych. Wznowiono, prowadzone w Katarze, negocjacje z Amerykanami. Khan Muttaqi (szef MSZ w rządzie talibów) odwiedził także Ankarę, gdzie prowadził rozmowy z Turkami. Dodatkowo w najbliższym czasie delegacja talibów ma odwiedzić Moskwę.
https://www.ft.com/content/fb9641e6-107d-4c84-9e5a-7b44969186cf
Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.