Przegląd Prasy Nr 8

utworzone przez | mar 22, 2020 | Patronite | 0 komentarzy

Iran walczy z koronawirusem i amerykańskimi sankcjami

Na Bliskim Wschodzie kolejny tydzień upłynął w cieniu pandemii koronawirusa. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest niestety w Iranie, gdzie z dnia na dzień przybywa już ponad 1000 nowych zarażonych oraz 100 osób ginie – łącznie w Iranie odnotowano 23.049 przypadków zarażenia COVID-19 oraz 1812 zgonów.

Mimo to wielu Irańczyków zdaje się nie być świadomymi z jakim zagrożeniem przyszło im się teraz zmierzyć. Według jednej z sond ulicznych, tylko ok. 55% mieszkańców Teheranu uważa koronawirusa za „poważny problem”. W niektórych miastach, to lekceważenie problemu przybiera różnorakie formy np. w Meszhedzie, gdy władze zamknęły lokalne meczety, doszło do drobnych protestów i musiała interweniować policja.

Mohammad Reza Zafarghandi, przewodniczący irańskiej rady lekarskiej, stwierdził że jeśli Irańczycy będą zachowywali się tak jak dotychczas, to pandemię koronawirusa będzie bardzo trudno opanować i punkt krytyczny (tzw. peak) w Iranie może zostać osiągnięty dopiero w maju lub nawet później.

Opanowaniu pandemii nie sprzyjają działania władz, które co prawda zamknęły uniwersytety, szkoły, miejsca rozrywki itp., ale nie zdecydowały się na ostrzejsze kroki np. zamknięcie miast, które są epicentrum koronawirusa np. Kom. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że wprowadzenie tak radykalnych środków mogłoby oznaczać ogromne problemy gospodarcze, z których Iran – już i tak atakowany amerykańskimi sankcjami – mógłby się nie wydźwignąć.

Mówiąc o amerykańskich sankcjach, to w zeszłym tygodniu premier Pakistanu Imran Khan oraz Bernie Sanders wezwali amerykańską administrację do czasowego zawieszenia sankcji wobec Iranu. Co prawda sankcje USA nie obejmują pomocy humanitarnej, jednak i tak skutecznie odstraszają zagraniczne podmioty przed przeprowadzaniem z Irańczykami jakichkolwiek transakcji. Amerykanie nie odrzucają takiego pomysłu, ale stawiają warunki – najpierw Iran powinien zwolnić amerykańskich i europejskich więźniów przetrzymywanych w swoich więzieniach, a dopiero potem mógłby liczyć na pomoc ze strony USA i Zachodu. Jednak amerykańskie propozycje zostały odrzucone przez Irańczyków. Ajatollah Chamenei stwierdził, że być może koronawirus jest dziełem człowieka, a dokładnie Amerykanów, a amerykańska pomoc obliczona jest tylko na zwiększenie śmiertelności tej choroby w Iranie.

Mimo odrzucenia amerykańskich propozycji, Irańczycy faktycznie zaczęli jednak zwalniać „zachodnich” więźniów. Wśród czasowo wypuszczonych z więzień 85.000 osób znalazło się wielu więźniów „politycznych” np. Nazanin Zaghari-Ratcliffe (posiadającą paszport irański i brytyjski) oraz Amerykanina Michaela White’a.

Warto także wspomnieć, że – mimo amerykańskich napięć i napiętej sytuacji w Zatoce Perskiej – Iran otrzymuje pomoc m.in. od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w koordynacji z WHO, przekazały Irańczykom już 39,5 ton sprzętu medycznego.

Dezynfekcja ulic w Teheranie, źródło: Agencja Mehr

Dalsza część tego tekstu dostępna jest tylko dla Patronów. Dołącz do Patronów Bloga i zyskaj dostęp do cotygodniowych przeglądów prasy.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.