Przegląd Prasy Nr 7

utworzone przez | mar 15, 2020 | Patronite | 0 komentarzy

Gantz coraz bliżej posady Premiera, a Bibi coraz bliżej więzienia

W Izraelu nadal trwają powyborcze szachy, które mają wyłonić kandydata na nowego premiera. Przypomnijmy, Benjamin Netanjahu i jego sojusznicy po ostatnich wyborach parlamentarnych (już trzecich w ciągu 12 miesięcy) posiadają 58 mandatów (ze 120), a tym samym o 3 za mało, aby stworzyć rząd (chyba, że mniejszościowy).

Tymczasem opozycja, posiadająca 61 mandatów, mimo że niepałająca sympatią do Bibiego, jest wewnętrznie podzielona co do pomysłu stworzenia wspólnego rządu przeciwko Likudowi (partia Netanjahu).

Większość opozycyjnych partii najchętniej poparłaby rząd pod przewodnictwem Bennego Gantza, przywódcy Niebiesko-Białych (zwycięstwa ostatnich wyborów). Jednak powodzenia takiego scenariusza zależy od uzyskania poparcia Zjednoczonej Listy – koalicja arabskich ugrupowań, dysponująca 15 mandatami. Arabscy parlamentarzyści, a zwłaszcza 3 z nich z partii Balad, podchodzą do pomysłu poparcia Gantza z dystansem, gdyż pamiętają że w ostatniej kampanii wyborczej Gantz mocno grał na anty-arabskich nastrojach, próbując przeciągnąć na swoją stronę elektorat Netanjahu.

Arabowie nie odrzucają całkowicie scenariusza, w którym poparliby Gantza, jednak chcą aby Gantz publicznie poprosił ich o poparcie swojego rządu oraz zobowiązał się do realizacji kilku z postulatów wyborczych Zjednoczonej Listy.

W niedzielę prezydent Re’uwen Riwlin powierzył misję utworzenia nowego rządu właśnie Gantzowi. Arabowie ze Zjednoczonej Listy zapowiedzieli już, że nie dołączą do tworzonego właśnie rządu, co – jak podkreślili – nie oznacza jednak, że nie zagłosują za wotum zaufania dla rządu Gantza.

Na koniec warto wspomnieć, że walka w Izraelu toczy się nie tyle o to kto zostanie nowym premierem, lecz o to czy Bibi Netanjahu trafi do więzienia – w tym tygodniu miał rozpocząć się przeciwko niemu proces, w którym Bibi oskarżony jest o korupcję. Ostatecznie jednak, w związku z epidemią koronawirusa w Izraelu, pierwszą rozprawę przesunięto na późniejszy termin.

Benny Gantz, zdjęcie pochodzi z okresu gdy był on szefem sztabu IDF (2011-2015), źródło: IDF, Domena Publicza

Dalsza część tego tekstu dostępna jest tylko dla Patronów. Dołącz do Patronów Bloga i zyskaj dostęp do cotygodniowych przeglądów prasy.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.