Przegląd Prasy Nr 63

utworzone przez | maj 2, 2021 | Patronite | 0 komentarzy

MBS mówi o potrzebie polepszenia relacji z Iranem

W ostatnim tygodniu MBS udzielił długiego wywiadu telewizyjnego, podczas którego poruszono bardzo różnorodne tematy, przechodząc od reform gospodarczych KSA po politykę zagraniczną. W pewnym momencie MBS został zapytany o relacje z Iranem. Saudyjski następca tronu stwierdził, że Iran jest sąsiednim państwem i Arabia Saudyjska chciałaby posiadać „dobrą i specjalną relację” z Iranem.

Część mediów okrzyknęła to zmianą w polityce zagranicznej KSA, swoistą odwilżą w relacji na linii Rijad-Teheran. Takiej narracji służą ostatnie relacje o tajnych rozmowach między KSA a Iranem w Bagdadzie.

Moim zdaniem wywiad MBS’a został bardzo pokracznie zinterpretowany. MBS nie powiedział nic co mogłoby szokować. KSA od dawna twierdzi, że chce mieć dobre relacje z Iranem. Już wcześniej oba kraje odbywały tajne i jawne spotkania. Mało tego w przeszłości nawet członkowie saudyjskiej rodziny królewskiej odwiedzali Iran z oficjalnymi wizytami np. król Abdullah (wówczas jeszcze tylko jako następca tronu). Stan relacji między Rijadem a Teheranem zależy w dużym stopniu od globalnego układu sił. Jakkolwiek, KSA zawsze stanowczo wyrażało swoje obawy wobec irańskiego programu nuklearnego i wsparcia dla grup pro-irańskich w regionie.

W ostatnich latach MBS, dysponując osobistym poparciem prezydenta Trumpa, pozwalał sobie na bardzo wiele w relacji z Iranem, m.in. nazywając wielkiego ajatollaha Chameneiego „nowym Hitlerem”. Teraz gdy w Białym Domu zasiada Biden, a „bliskowschodnie równanie” uległo zmianie, oczywiste jest że MBS i całe KSA będą prowadzić wobec Iranu bardziej stonowaną politykę. Wywiad MBS’a jest tylko dowodem na tą oczekiwaną zmianę a nie jakimś niespodziewanym obrotem spraw.

Wywiad z MBSem z angielskimi napisami

https://www.aljazeera.com/news/2021/4/28/mbs-us-and-riyadh-strategic-partners-with-few-differences

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.