Przegląd Prasy Nr 140

utworzone przez | cze 21, 2024 | Patronite | 0 komentarzy

Netanjahu rozwiązuje gabinet wojenny i grozi inwazją na północny Liban

W Izraelu doszło do istotnych zmian politycznych. Najpierw, 9 czerwca, Benny Ganc (jeden z polityków opozycji) opuścił gabinet wojenny, który powstał w kilka dni po październikowym ataku Hamasu na Izrael. Ganc stwierdził, że jego decyzja stanowi formę protestu wobec polityki premiera Netanjahu, który – jego zdaniem – działa na rzecz przedłużenia wojny z Hamasem i utrudnia negocjacje w sprawie powrotu zakładników do Izraela. Razem z Gancem, gabinet wojenny opuścił także Gadi Eisenkot (kolega partyjny Ganca, a jednocześnie – tak jak Ganc – były szef sztabu IDF).

Ultraprawicowi koalicjanci premiera (Ben Gvir oraz Smotricz), próbowali wykorzystać tę sytuację i domagali się wejścia do gabinetu wojennego w miejsce Ganca i Eisenkota. Netanjahu nie tylko im odmówił, ale także rozwiązał w ogóle gabinet wojenny.

Od teraz decyzje dotyczące wojny w Strefie Gazy będzie podejmował sam Netanjahu. Jednocześnie – źródła bliskie premierowi – mówią, że w nadzwyczajnych sytuacjach, ad hoc, będzie konsultował swoje decyzje z najbliższymi współpracownikami. Opozycja jest oburzona i zarzuca premierowi, że próbuje monopolizować władzę, tak aby sabotować proces, w którym jest oskarżony o korupcję.

Opozycja ma sporo racji. Wkrótce po ataku Hamasu na Izrael, Netanjahu miał fatalne notowania. Sondaże pokazywały, że jeśli doszłoby do zorganizowania przedterminowych wyborów, to jego Likud przegrałby wybory w fatalnym stylu. Co więcej, pewnym momencie, w marcu 2024 r., chęć zagłosowania na opozycyjną partię Bennego Ganca deklarowało ponad 40% respondentów. Od tamtego czasu notowania Likudu i premiera Netanjahu zaczęły się jednak powoli poprawiać (mimo to obecne sondaże nadal wskazują na zwycięstwo opozycji). Netanjahu z pewnością liczy, że ostatecznie uda mu się odnieść sukces w Strefie Gazy, a wtedy jego sondaże jeszcze mocniej się poprawią.

Myślenie Netanjahu jest jednak myśleniem życzeniowym. Sytuacja militarna w Strefie Gazy jest bardzo ciężka, a ostateczne zwycięstwo nadal jest daleko. Ponadto granica Izraela z Libanem także “stoi w płomieniach”, a Hezbollah prezentuje bezprecedensowe zdolności bojowe m.in. skutecznie atakując Żelazną Kopułę. W efekcie IDF zaczęło coraz poważniej rozważać plany wkroczenia do Libanu i przeprowadzenia ograniczonej operacji wojskowej przeciwko Hezbollahowi.

Ostatnie wypowiedzi IDF oraz samego premiera Netanjahu sugerują, że do operacji w południowym Libanie mogłoby dojść już w lipcu/sierpniu. Amerykańska prasa twierdzi, że ryzyko inwazji jest bardzo wysokie, a izraelskie plany wywołały alarm w Waszyngtonie. Biały Dom jest bowiem przeciwny operacji i wątpi w jej sukces. Amerykanie próbują mediować między Tel Awiwem a Bejrutem, jednak premier Netanjahu nie tylko pozostaje nieustępliwy, ale ponadto otwarcie krytykuje administrację Bidena, którą w tym tygodniu oskarżył o blokowanie dostaw broni do Izraela. Amerykanie liczą, że uda się jeszcze deeskalować sytuację na granicy izraelsko-libańskiej, ale – moim zdaniem – premier Netanjahu będzie uparcie trwał przy swoich planach dotyczących inwazji (mimo że sukces tej operacji wydaje się ekstremalnie wątpliwy, a w najlepszym wypadku IDF powtórzy pat z wojny 2006 r.).

https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2024/6/17/israels-netanyahu-dissolves-war-cabinet-2?

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.