Przegląd Prasy Nr 127

utworzone przez | maj 22, 2023 | Patronite | 0 komentarzy

Szczyt Ligi Państw Arabskich. Wielki powrót Assada. Niespodziewana wizyta Zełenskiego

„Gwiazdą” piątkowego szczytu Ligi Państw Arabskich miał być prezydent Assad, który został zaproszony na szczyt po raz pierwszy od wybuchu wojny domowej w Syrii. Jednak niespodziewanie „show” skradł prezydent Zełenski, który bez uprzedzenia pojawił się na szczycie LPA.

Był to bardzo sprytny ruch ze strony Saudyjczyków – gospodarzy tegorocznego szczytu LPA. Amerykanie bardzo mocno krytykowali bowiem normalizację stosunków z Assadem i zaproszenie go z powrotem do „arabskiego klubu”. 

Obecność Zełenskiego zmienia sytuację – przynajmniej PR-owo. Teraz krytyka ze strony USA będzie musiała być bardziej zniuansowana i wyważona.

Piątkowy szczyt LPA bardzo dobrze oddaje charakter obecnej polityki zagranicznej Arabii Saudyjskiej, która stawia przede wszystkim na „wzmocnienie swojej samodzielności strategicznej” Rijadu. Królestwo nie daje się zaszufladkować jako sojusznik USA/Rosji, lecz prowadzi własną politykę zagraniczną zgodą ze swoimi interesami. Chce grać na tych samych zasadach co „duzi gracze”. Fakt, że na piątkowym szczycie LPA pojawił się zarówno sojusznik Moskwy (Assad), jak i sojusznika Waszyngtonu (Zełenski), pokazuje jak bardzo zniuansowana jest obecnie saudyjska polityka zagraniczna.

Warto odnotować, że przywórcenie Syrii w prawach członka Ligi Państwa Arabskich oraz zaproszenie Assada na szczyt LPA, nie oznacza jeszcze że wszystkie kraje członkowskie LPA dokonają normalizacji relacji z Syrią. Najlepszym przykładem jest Katar, który – nie chcąc konfliktować się z Arabią Saudyjską – ustąpił w sprawie przywrócenia Syrii do LPA, ale jednocześnie zastrzegł, że nie nawiąże oficjalnych relacji z Damaszkiem.

Te niesnaski widać było także na szczycie LPA. Gdy Assad miał wygłosić swoje przemówienie, emir Kataru oraz jego współpracownicy wstali i opuścili salę.

W każdym razie, w najbliższych miesiącach będziemy obserwować wzmożone kontakty między Damaszkiem a monarchiami Zatoki Perskiej. Obawy przed amerykańskimi sankcjami mogą jednak spowodować, że Syria nie ugra na powrocie do LPA wcale tak dużo jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.