Przegląd Prasy Nr 19

utworzone przez | cze 21, 2020 | Patronite | 0 komentarzy

SYRIA

Amerykanie zlikwidowali dwóch członków AQ?

W niedzielę, 14 czerwca, amerykański dron miał zabić dwóch wysoko postawionych członków Al Kaidy w prowincji Idlib. Taka informacja pojawiła się na telegramowych kanałach powiązanych z AQ. Póki co nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony Amerykanów.

Zginąć mieli Abu al Qassam al Urduni i Bilal al Sanaani. Szczególnie postać Urduniego jest bardzo ciekawa, gdyż był on blisko związany z Zarkawim, rozbudowując globalną siatkę AQ w latach 90. W 2003 r. Urduni został aresztowany w Iranie. W tamtejszym więzieniu przebywał aż do 2015 r., gdy wraz z trzema innymi członkami AQ został wymieniony na irańskiego dyplomatę Noura Ahmada Nikbakhtego, porwanego przez oddział AQ w Jemenie.

Zdjęcie z miejsca zdarzenia. To właśnie tym samochodem mieli podróżować Urduni oraz Sanaani

Po wyjściu na wolność Urduni udał się do Syrii, gdzie nawiązał współprace z Abu Julanim, który stał na czele nieistniejącej już obecnie Al Nusry, która w tamtym czasie pozostawała jeszcze filią Al Kaidy. Wkrótce jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Julani ogłosił najpierw przekształcenie Nusry w JFS, a następnie w – istniejący do tej pory – HTS. W międzyczasie Julani zerwał kontakty z Al Kaidą i wybił się na niezależność.

Spotkało się to z oporem ze strony tzw. twardogłowych, którzy uznali działania Julaniego za zdradę. Wkrótce stworzyli także własną, niezależną od HTS-u, formację – Organizacja Strażników Religii (Hurras al-Din). Twardogłowi pozostawali w permanentnym konflikcie z HTS-em, przerywanym tylko krótkimi zawieszeniami broni. Zdaniem raportu ONZ, to właśnie Urduni stał na czele HAD.

W ten sposób śmierć Urduniego ma dwojakie znaczenie. Przede wszystkim Amerykanie pozbyli się doświadczonego członka AQ, zmniejszać tym samym możliwości organizacji w Syrii. Jego śmierć jest także na rękę Turkom, którzy próbują zapanować nad wewnętrznymi sporami w Idlib. Zadowolonym z całej sytuacji powinien być – jak się wydaje – także Julani, który w ostatnim czasie wykazuje chęć osiągnięcia ugody z Turkami i częściowej deradyklizacji własnego ugrupowania. Plany Julaniego wywoływały oczywiście opór w samym HTS, dochodziło do dezercji i przechodzenia na stronę m.in. HAD-u. Teraz gdy zabrakło „autorytetu” Urduniego, Julani powinien o wiele łatwiej przeprowadzić swoje reformy. Na marginesie, nie wykluczam że likwidacja Urduniego i Sananiego to wspólna operacja amerykańsko-turecka lub nawet w całości „robota” Turków.

Źródło:

https://www.longwarjournal.org/archives/2020/06/u-s-reportedly-targets-2-senior-al-qaeda-figures-in-airstrike-in-syria.php

Dalsza część tego tekstu dostępna jest tylko dla Patronów. Dołącz do Patronów Bloga i zyskaj dostęp do cotygodniowych przeglądów prasy.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.