Powrót „Osi Zła”? Kto napędzają rosyjską machinę wojenną?

utworzone przez | sty 12, 2024 | Bliski Wschód, Patronite, Q, Rosja Na Bliskim Wschodzie | 0 komentarzy

Przemawiając przed Kongresem USA w 2002 r., prezydent George W. Bush, ostrzegał przed „Osią Zła”, która zagrażać miała Ameryce i globalnemu bezpieczeństwu. Bush zaliczył do Osi Zła trzy kraje: Koreę Północną, Irak Saddama Husajna oraz – rządzony przez ajatollahów – Iran.

20 lat później koncepcja “Osi Zła” powraca, choć nieco w innym formacie.

Gdy 24 lutego 2022 r., rosyjskie kolumny pancerne zaczęły wjeżdżać na Ukrainę, idea “Osi Zła” zyskała drugie życie i na dobre wróciła do debaty politycznej. Kongresmeni z Partii Republikańskiej oraz część ekspertów od spraw międzynarodowych zaczęli mówić o powstaniu “Nowej Osi Zła”, która nie tylko zaatakowała Ukrainę, ale – przede wszystkim – rzuciła wyzwanie amerykańskiej hegemonii i – skupionym wokół Ameryki – państwom Zachodu.

Administracja prezydenta Bidena stroni od odwoływania się do koncepcji “Nowej Osi Zła”, jednak najważniejsi przedstawiciele Partii Republikańskiej od miesięcy ją popularyzują. O “Nowej Osi Zła” mówi m.in. lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell czy jedna z głównych kontrkandydatek Donalda Trumpa w walce o nominację Partii Republikańskiej na urząd prezydenta USA, Nikki Haley. Koncepcję “Nowej Osi Zła” podchwyciła już także amerykańska prasa m.in. opiniotwórczy Wall Street Journal.

Do członków odrodzonej, nowej “Osi Zła” zalicza się: Chiny, Rosję, Iran i Koreę Północną. Rosja jest w tej układance kluczowa, ponieważ to ona prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie. Jednak im dłużej ta wojna trwa tym bardziej zdolności Rosji do jej prowadzenia uzależniona są od pomocy gospodarczej i wojskowej otrzymywanej z Chin, Iranu i Korei Północnej. To właśnie te państwa napędzają rosyjską machinę wojenną.

W jaki sposób Pekin, Teheran oraz Pjongjang wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą? Czego chcą w zamian? Czy “Nowa Oś Zła” spajana jest głęboką wspólnotą interesów czy może współpraca ta ma przede wszystkich charakter taktyczny i krótkoterminowy? Zapraszam na Raport Lat Dwudziestych.

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.