Kontrofensywa pod Chersoniem D+2. Pogłoski o ofensywie na Izium

utworzone przez | sie 31, 2022 | Puls Zagranicy | 0 komentarzy

Krótki update odnośnie walk pod Chersoniem.

Ukraińcy nadal utrzymują „embargo informacyjne” na wieści spod Chersonia. Wygląda na to, że największy sukces Ukraińcy odnieśli na linii rzeki Ingulec, zajmując wioskę Stary Staw.

Źródła rosyjskie (ukraińskie milczą) nie są zgodne co do tego jak wygląda obecnie sytuacja na linii Ingulca. Jedni twierdzą, że Rosjanie wyprowadzili kontruderzenie i próbują odzyskać Stary Staw. Inni, jak np. Rybar (źródło pro-rosyjskie, ale potrafiące się przyznać do strat), twierdzą że Ukraińcy zajęli nie tylko Stary Staw, ale także wąskim korytarzem przebili się dalej na południe (poniżej mapa od Rybara).

Sytuacja na linii rzeki Ingulec, mapa od Rybara

Jeśli Rybar ma rację to wygląda na to, że Ukraińcy chcą przeciąć drogę T2207 i w ten sposób odciąć część rosyjskich sił broniących linii rzeki Ingulec od zaopatrzenia. Manewr ambitny, ale też niebezpieczny, bo wygląda na to, że Ukraińcy atakują wąskim korytarzem, bez szerszego rozwinięcia swoich sił – narażając się w ten sposób na ostrzał artyleryjski i rosyjską kontrę.

Sytuacja na linii rzeki Ingulec z szerszej perspektywy, na żółto zaznaczyłem drogę T2207 źródło: Nrg8000

Generalnie wpis jest stricte informacyjny i zalecam podchodzić do wszelkich informacji z Chersonia z dużym dystansem. Ukraińcy milczą, a rosyjskie źródła piszą „we wszystkie strony świata” – niektórzy piszą o ciężkich walkach na linii Ingulca, inni że ukraińskie uderzenie już się załamało, a inni jeszcze piszą o przygotowaniach do rosyjskiego szturmu na Mikołajów.

Tymczasem interesujące wieści dobiegają z kierunku charkowskiego. Źródła pro-rosyjskie informują o ukraińskiej koncentracji na tzw. przyczółku czuhujewskim (jedyny sektor, gdzie Ukraińcy znajdują się po „rosyjskiej” stronie Dońca, mapa poniżej). Rosjanie uważają, że Ukraińcy – wyprowadzając uderzenie z przyczółka czuhujewskiego – mogą próbować zagrozić rosyjskim liniom zaopatrzeniowym idącym do Izium – obiektywnie rzecz biorąc taki atak byłby jednak trudny do wykonania przez stronę ukraińską, bo obecnie Izium jest zaopatrywane nie tylko z północy, ale także ze wschodu (wzdłuż Dońca).

Sytuacja pod Charkowem, na niebiesko zaznaczona linia rzeki Doniec, na żółto główne rosyjskie trasy zaopatrzeniowe, a na czerwono tzw. przyczółek czuhujewski

W skrócie mówiąc, wojna informacyjna trwa w najlepsze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nadal podtrzymuję to co napisałem wczoraj w tekście „ Ukraińska kontrofensywa pod Chersoniem„:

Moim zdaniem ukraińskie ataki nie oznaczają, że rozpoczęła się – zapowiadana od miesięcy – ukraińska kontrofensywa na Chersoń. (…) Rosyjska logistyka będzie determinowała dalszy rozwój sytuacji na kierunku chersońskim. (…) Jeśli Ukraińcy mają odnieść sukces pod Chersoniem to tylko dzięki sparaliżowaniu rosyjskiej logistyki (zniszczenie przepraw na Dnieprze) oraz wywołaniu paniki w szeregach wojsk rosyjskich. Obecnie żaden z tych warunków nie został spełniony.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera, a już żaden tekst Cię nie ominie.

Zostań stałym Patronem bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do artykułów i udział w sesjach Q&A.