Beduini i Druzowie a Państwo Izrael. Tytoniowy biznes Hezbollahu w USA. Wolne Czwartki (Q&A)

utworzone przez | lis 16, 2023 | Patronite | 0 komentarzy

Wolne Czwartki to specjalna seria pytań i odpowiedzi (Q&A) przygotowana specjalnie z myślą o patronach Bloga. Polega ona na tym, że Patroni przysyłają pytania dotyczące Bliskiego Wschodu (historia, polityka, gospodarka, książki, co tylko przyjdzie im do głowy). a ja odpowiadam na nie w czwartki. Zachęcam do przysyłania pytań do kolejnej edycji Wolnych Czwartków: poprzez prywatne wiadomości kierowane na stronę lub na mój prywatny profil Tomek Rydelek.

Pytanie: Czy nastąpi eskalacja konfliktu pomiędzy Khaatumo a Somalilandem?

Kilka miesięcy temu pisałem już o sytuacji w Somalii – klik. Małe wprowadzenie dla osób, które nie śledzą Somalii. W grudniu 2022 r. w Laas Caanood (południowy Somaliland) został zamordowany jeden z lokalnych polityków, a o zabójstwo oskarżono siły rządowe. W mieście zaczęły odbywać się anty-rządowe protesty. Armia próbowała zgnieść je, strzelając do protestujących. W efekcie opór jeszcze wzrósł i armia musiała opuścić miasto Laas Caanood, nad którym władzę przejęła teraz starszyzna plemienna z klanu Dhulbahante. Na początku lutego 2023 r. starszyzna plemienna wypowiedziała lojalność rządowi Somalilandu i stwierdziła, że od teraz południowo-wschodnia część Somalilandu (wraz z Laas Caanood) przechodzi na stronę rządu Somalii (Mogadiszu). Somaliland tego nie zaakceptował i wysłał posiłki, które rozpoczęły oblężenie miasta.

Ostatecznie, po kilku miesiącach walk, latem 2023 r. zwycięstwo odniosły lokalne plemiona, które pokonały armię i zniosły oblężenie Laas Caanood. W ręce plemion wpadło także kilka baz wojskowych Somalilandu.

W połowie października 2023 r. przedstawiciele starszyzny plemiennej z Laas Caanood przybyli do Mogadiszu, aby rozmawiać z rządem Somalii na temat utworzenia regionu autonomicznego Khaatumo, który podlegałby rządowi w Mogadiszu. Ostatecznie rząd w Mogadiszu przystał na tę propozycję.

Osobiście uważam, że po wydarzeniach ostatnich miesięcy istnieje duża szansa na eskalację konfliktu między Khaatumo a Somalilandem. Przede wszystkim Somaliland nie uznał decyzji o podporządkowaniu Khaatumo rządowi w Mogadiszu. Ponadto cały czas dochodzi do walk między Khaatumo a Somalilandem, a w dodatku istnieją pewne sygnały, wskazujące że Somaliland przygotowuje się do próby odbicia Laas Caanood. „Rozgrywka” zatem nadal się toczy, a przyszłość Khaatumo jest niepewna.

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.