Aleksander Wielki i podbój Afganistanu

utworzone przez | lip 16, 2021 | Afganistan i 40 lat wojny, Bliski Wschód, Historia, Patronite, Q | 0 komentarzy

Pola pod Gaugamelą

1 października 331 r. p.n.e. na polach pod Gaugamelą (współcześnie iracki Kurdystan) spotkały się dwie najpotężniejsze armie znanego wówczas świata. Po jednej stronie stanęła 47-tysięczna armia macedońska dowodzona przez Aleksandra Wielkiego. Trzy lata wcześniej Aleksander i jego ludzie wyruszyli na podbój Imperium Perskiego, zwyciężając najpierw nad Granikiem, a potem pod Issos, przejmując kontrolę nad Azją Mniejszą, Lewantem i Egiptem. Latem 331 r., żądny władzy i bitewnej chwały, Aleksander wyruszył dalej na wschód, w kierunku Babilonu, administracyjnej stolicy Persów, skrywającej nieprzebrane bogactwa ich Imperium.

Gdy wojska Aleksandra przekroczyły Eufrat, drogę prowadzącą do Babilonu, zastąpiła im jednak armia Dariusz III, króla Persji. Pod jego rozkazami znalazło się ok. 100 tysięcy żołnierzy. Mimo dotkliwej klęski, jaką Dariusz poniósł podczas bitwy pod Issos, perska armia nadal stanowiła ogromną siłę, z którą trzeba było się liczyć. Na korzyść Dariusza przemawiała przed wszystkim dwukrotna przewaga liczebna jaką posiadał nad Grekami oraz obecność w szeregach jego armii ok. 8 tysięcy greckich najemnych hoplitów i ok. 10 tysięcy elitarnych Nieśmiertelnych.

W takiej właśnie atmosferze doszło do bitwy pod Gaugamelą, starcia tytanów, które miało zadecydować o losach dwóch Imperiów – upadku Imperium Perskiego i powstaniu Imperium Aleksandra…

Charles le Brun, bitwa pod Gaugamelą, XVII w., Francja. Na obrazie widoczni są Aleksander (na koniu) oraz Dariusz (na tronie)

Artykuł jest częścią serii poświęconej historii Afganistanu (Projekt Scotsman). Jej celem jest przybliżenie polskiemu czytelnikowi losów tego kraju od podboju przez Aleksandra Wielkiego, przez okres Wielkiej Gry między Wielką Brytanią a Rosją, wojen brytyjsko-afgańskich i upadku monarchii, przechodząc wreszcie do inwazji ZSRR na Afganistan w 1979 r. i wojny domowej, która wybuchła po wycofaniu się wojsk ZSRR, kończąc zaś na amerykańskiej inwazji na Afganistan i 20-letnich zmaganiach Amerykanów z Talibanem. Obecnie seria dostępna jest tylko dla Patronów Bloga.

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.