Przegląd Prasy Nr 132

utworzone przez | lip 31, 2023 | Patronite | 0 komentarzy

Kryzys w Zatoce. Następca saudyjskiego tronu grozi Emiratom

Jak donosi Wall Street Journal, w grudniu zeszłego roku, Mohammad bin Salman (MBS, następca tronu Arabii Saudyjskiej) zorganizował poufne spotkanie z saudyjskimi dziennikarzami.

Książę oznajmił zebranym, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zdradziły i wbiły nóż w plecy Arabii Saudyjskiej. Książę stwierdził, że przedstawił ZEA listę żądań i – jeśli nie zostaną one spełnione – to Emiraty posmakują saudyjskiej zemsty.

Informacje Wall Street Journal, potwierdzają ostatnie spekulacje, mówiące o pogorszeniu relacji na linii KAS-ZEA. Tłumaczy to też dlaczego prezydent ZEA, Mohammed bin Zayed, nie pojawił się na szczycie arabsko-chińskim, który Saudowie zorganizowali w grudniu w Rijadzie (obecny był m.in. Xi Jinping). Prezydenta ZEA zabrakło też na majowym szczycie Ligi Państw Arabskich, którego gospodarzem byli Saudowie.

Szczerze powiedziawszy kryzys w relacjach między Saudami a Emiratami w ogóle mnie nie dziwi. Już we wrześniu 2020 r., zaraz po podpisaniu porozumienia pokojowego między ZEA a Izraelem, na łamach magazynu Układ Sił, ukazał się mój tekst pt. „Saudowie w potrzasku”. Pisałem w nim:

„Bardziej oczywisty wydaje się natomiast wzrost animozji między Saudami a Emiratami. Ich rywalizacja może w najbliższych latach nadać rytm życiu politycznemu całej Zatoki”.

Dobrze się zestarzało 😉

Punktów spornych między Saudami a ZEA jest obecnie całe multum. Oba państwa wspierają inne strony wojny w Jemenie (ZEA finansują separatystów z południa). Narasta także rywalizacja gospodarcza (walka toczy się w szczególności o zagranicznych inwestorów). Cały czas trwają również kłótnie wokół decyzji OPEC. Do tego dochodzi wsparcie dla innych stron konfliktu w Sudanie.

https://www.wsj.com/articles/frenemies-saudi-crown-prince-mbs-clashes-uae-president-mbz-c500f9b1

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz moją pracę? Możesz postawić mi wirtualną kawę, klikając w przycisk obok.

Zostań patronem Bloga

Możesz zostać także stałym Patronem Bloga. W zamian otrzymasz cotygodniowe przeglądy prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i udział w sesjach Q&A. Tutaj znajdziesz szczegóły.

TOMASZ RYDELEK

Autor, założyciel Pulsu Lewantu

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Tomasz Rydelek

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (2019). Założyciel Pulsu Lewantu. Od 2018 r. prowadzi kolumnę poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu w miesięczniku Układ Sił. W 2020 r. został członkiem Abhaseed Foundation Fund. Oprócz obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie interesuje się głównie historią brytyjskiego kolonializmu oraz nowożytnego Iraku.

Dołącz do ummy (arab. wspólnota) budującej Puls Lewantu i zyskaj dostęp do wielu korzyści: zamknięta grupa na FB, cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i wiele więcej. Szczegóły w linku poniżej.